Sportswomen of Colorado Names 2022 Honorees

Feb 3, 2022

This year we will recognize the 2022 Honorees. As always there will be the surprise presentation of the Sportswoman of the Year at the banquet. The 2022 honorees are recognized for their 2021 successes. The champions of the very first CHSAA sponsored Girls’ Wrestling Tournament will be recognized along with AT&T SportsNet Rocky Mountain and the only TV production crew in major league baseball featuring an all-female crew in the three key roles.

2022 Sportswomen of Colorado Award Winners (based on 2021 achievements)

Lauren Betts – Basketball – High School (Grandview High School)
Allie Navarette – Basketball – College (Metropolitan State University of Denver)
Ashten Prechtel – Basketball – College – Division I (Stanford University)
Riley Stewart – Cross Country – High School (Cherry Creek High School)
Abby Nichols – Cross Country – College (University of Colorado)
Jennifer Valente – Cycling – Olympics
Dahlia Allen – Diving – High School – Big School (Lewis-Palmer High School)
Victoria Sanders – Diving – High School – Small School (Discovery Canyon High School)
Jolynn Harris – Diving – College (Colorado Mesa University)
Ellie Johnson – Field Hockey – High School (Regis Jesuit High School)
Aubri Braecklein – Golf – High School (Jefferson Academy)
Anna Zanusso – Golf – College (University of Denver)
Lynnzee Brown – Gymnastics – College (University of Denver)
MeiLan Haberl – Hockey – College (Yale and Austrian National Team)
Margo Miller – Lacrosse – High School – Small School (Evergreen High School)
Jessie Bakes – Lacrosse – High School – Big School (Colorado Academy)
Bea Behrens – Lacrosse – College – Division I (University of Denver)
Jessica Berg – Lacrosse – College – Division II (Regis University)
Megan Torrence – Shooting – High School
Amber English – Shooting – Olympics
Amelia Smart – Skiing – College (University of Denver)
Stacy Gaskill – Snowboard/Cross (Golden)
Degen Miller – Soccer – High School (Alexander Dawson School)
Lila Dere – Soccer – College – Division II (Colorado Mesa University)
Jaelin Howell – Soccer – College – Division I (Florida State University)
Hailey Maestretti – Softball – High School – Small School (Lutheran High School)
Nicole McGaffin – Softball – High School – Big School (Fossil Ridge High School)
Shelby Robb – Softball – College (Metropolitan State University of Denver)
Anna Shaw – Swimming – High School (Heritage High School)
Lily Borgenheimer – Swimming – College – Division II (Colorado Mesa University)
Aysia Leckie – Swimming – College – Division I (University of Denver)
Elizabeth Marks – Swimming – Paralympian
Anastasija Zolotic – Taekwondo – Olympian
Lauren Manwiller – Tennis – High School (Mullen high School)
Anna Riedmiller – Tennis – College (University of Denver)
Taylor James – Track and Field – Track – High School (Niwot High School)
Agur Dwol – Track and Field – Field – High School (Mullen high School)
Sage Hurta – Track and Field – Indoor Track – College (University of Colorado)
Mahala Norris – Track and Field – Outdoor Track – College (Air Force Academy)
Christel Donley – Track and Field – Masters
Hailey Danz – Triathlon – Paralympics
Carter Booth – Volleyball – High School – Big School (Cherry Creek High School)
Taysa Conger – Volleyball – High School – Small School (Merino High School)
Rylee Hladky – Volleyball – College – Division II (Metropolitan State University of Denver)
Georgia Mullins – Volleyball – College – Division III (Colorado College)
Marissa Gallegos – Wrestling – College (Colorado Mesa University)

Special Awards

Ava Kuszak – All-Round
Rhonda Blanford-Green – Joan Birkland Leadership Award (CHSAA)
Molly Little – Bravery
Kelly Christensen – Coach of the Year – High School (Niwot High School)
Jenny Glenn – Coach of the Year – College (Metropolitan State University of Denver)
Sydney Kennett – Innovator
Gold Crown Foundation – Youth Sports Leadership Award
Carol Callan – Leadership (USA Basketball)
AT&T Sports Net Rocky Mountain – Dorothy Mauk Pioneer Award
Lisa Schumacher – Milestone (Volleyball – Sterling High School)
University of Denver Women’s Triathlon Team – Newcomer
Devyn Priselac – Perseverance
Lindsey Horan – Professional Athlete of the Year /Olympian
Michaela Onyenwere – Professional Rookie of the Year
Love, Sweat and Gears – Swede Johnson Spirit Award
Niwot High School – Team of the Year – High School (Cross Country)
Metropolitan State University of Denver – Team of the Year (Volleyball)
Kathy Jones Heck – Trailblazer