Award Winners

Congratulations to the 2018 Sportswomen of Colorado Award Winners – recognized for Outstanding Achievement in their sport for  2017 as well as Award Winners in special catagories

Lia Anderson and Hailey Roberts – Competitive Jump Roping

Bailey Andison – Swimming – College

Jessie Banks – Dorothy Mauk Pioneers Award

Zoe Bartel – Swimming – High School

Kaylie Berens – Gymnastics – High School

Sarah Brown – Lacrosse – College

Elizabeth Constien – Cross Country – High School

Courtney Dauwalter – Ultra Distance Running

Keeley Davis – Volleyball – High School

Emma Domich – Field Hockey – High School

Ky Ecton – Tennis – High School

Maya Evans – Track and Field – High School

Abby Farrell – Paralympic of the Year

Sally Fosha – Barrel Racing

Emily Garnier – Soccer – College – DII

Kathy Garnier – Swimming – Masters

Stacy Gaskill – Snowboarding – Freeride

Soleil Gaylord – All-Round

Beth Goralski – Ice Climbing

Geneva Gray – Trailblazer

MeiLan Haberl – Ice Hockey – High School

Mel Herl – Track and Field – College

Lindsey Horan – Soccer – Pro

Haley Hutton – Softball – College

Petra Hyncicova – Skiing – Nordic

Libby James – Running – Masters

Jennifer Jansonius – Perserverance

Caryn Jarocki – Milestone

Danielle Jones – Cross Country – College

Sydney Kennett – Indoor Skydiving

Alicja Konieczek – Track and Field – College

Madison Lane – Rugby – High School

Kennedy Leonard – Basketball – College

Julie Lyons – Cycling

Joanne Marriott – Track and Field – Masters

Samantha Martinelli – Tennis

Kristina Matthews – Equestrian Hunter/Jumper

Arria Minor – Track and Field – High School

Mary Mosher-Stathes – Empowerment

Rose Namajunas – Ultimate Fighting Championship

Brie Oakley – Track and Field – High School

Michaela Onyenwere – Basketball – High School

Joy Rondeau – Inspiration

Carson Saabye – Shooting – Air Pistol

Hailey Schalk – Golf – High School

Haley Schueppert – Soccer – High School

Alexa Smith – Volleyball – College

Bridget Sutter – Lacrosse – High School

Sarah Thomas – Swimming – Open Water

Jalen Tompkins – Soccer – College – DI

James Turgeon – Coach of the Year

Jennifer Valente – Cycling – Track

Becky Wade – Marathon

Macey Way – Shooting – Air Rifle

Mary Weinstein – Golf – College

Kailey Wilson – Softball – High School

Sportswoman of the Year – Mikaela Shiffrin